Konspekt
Imię i nazwisko nauczyciela: XXX
Przedmiot: Biologia
Klasa: I gimnazjum
Dział: Systematyka- zasady klasyfikacji, sposoby identyfikacji, przegląd i znaczenie różnorodności organizmów.
Temat lekcji: Różnorodność gatunkowa w ekosystemie lasu i przyczyny jej zanikania.
Czas trwania zajęć: 3 godziny
Miejsce realizacji zajęć: Rezerwat Jata
Cele ogólne:
- rozwijanie zainteresowań biologicznych i skłanianie do samodzielnego poznawania świata żywego,
- poznawanie różnorodności świata żywego i środowisk życia organizmów,
- kształtowanie zachowań ukierunkowanych na ochronę środowiska przyrodniczego.
Cele szczegółowe:
Wiadomości. Uczeń:
- wymienia podstawowe gatunki roślin i zwierząt Rezerwatu Jata
- wymienia zależności między środowiskiem a organizmami
- uzasadnia znaczenie różnorodności dla środowiska przyrodniczego
- zna działania człowieka wpływające niekorzystnie na stan środowiska
- zna czynniki wpływające na zanikanie różnorodności
- analizuje skutki i podaje sposoby przeciwdziałania zanikania różnorodności świata żywego
Umiejętności. Uczeń:
- rozpoznaje niektóre gatunki roślin i zwierząt w ekosystemie lasu
- potrafi korzystać z atlasów i prostych kluczy do oznaczania roślin i zwierząt
- posługuje się uproszczoną skalą porostową w celu określania stopnia zanieczyszczenia powietrza
- potrafi wskazać ślady wpływu zanieczyszczeń na stan drzew
- prowadzi obserwacje w terenie, na ich podstawie wyciąga wnioski związane z ochroną środowiska przyrodniczego
Postawy:
- wyrabianie postawy badawczej uczniów oraz umiejętności notowania i analizowania wyników
- kształtowanie umiejętności poprawnego zachowania się w lesie
- kształtowanie emocjonalnego stosunku do przyrody
- kształtowanie umiejętności współpracy z rówieśnikami
Metody:
- obserwacje
- doświadczenia
- metoda praktyczna
Formy: praca w grupach
Środki dydaktyczne:
- karty pracy
- atlasy i klucze do oznaczania roślin i zwierząt
- przyrządy do obserwacji (lupy, lornetki)
- taśma samoprzylepna
- skala porostowa
- aparat fotograficzny
Przebieg zajęć:
I faza wprowadzająca:
-Na lekcji poprzedzającej zajęcia terenowe: podanie tematu, terminu i przewidywanego czasu trwania zajęć, przedstawienie planu wycieczki
- wyjście do Rezerwatu Jata
- czynności organizacyjne:
- wybranie miejsca na bazę
- podział uczniów na 6 grup, wybór lidera w każdej grupie
- zapoznanie uczniów z celami zadań terenowych
- losowanie zadań, rozdanie grupom kart pracy i objaśnienie zaplanowanych
czynności
- omówienie sposobu oceny pracy w grupach
- przypomnienie zasad bezpieczeństwa na wycieczce i zachowania się na terenie
Rezerwatu
II faza realizacyjna:
- wspólne przejście z uczniami przez część lasu - poznawanie lasu wszystkimi zmysłami
- praca uczniów w grupach wg instrukcji; konsultacje z nauczycielem
- powrót do bazy
III faza podsumowująca:
- prezentacja zadań przez liderów grup, omówienie wyników obserwacji i wrażeń
- podsumowanie wyników prac w grupach, ocena aktywności i zachowania uczniów
- formułowanie wniosków dotyczących stanu powietrza w środowisku i jego wpływu na organizmy.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz